5 sierpnia 2022

Inicjatywa Biznesowa

Wejdź w świat biznesu

Firmy ochroniarskie – współczesne uzbrojenie

Założenie własnej firmy ochroniarskiej to nie tylko ogrom formalności prawnych do spełnienia, to również ogromne wydatki związane z rekrutacją pracowników, organizacją administracji, zakupem pojazdów, sprzętu, uzbrojenia, wyposażenia. Oczywiście są różne rodzaje firm ochroniarskich, począwszy od tych, które zajmują się stróżowaniem w wykonaniu nielicencjonowanych pracowników ochrony, na w pelni profesjonalnych, posiadających w swoich zasobach nie tylko ludzi z odpowiednią licencją, lecz także doświadczeniem i innymi przydatnymi  w tej branży uprawnieniami, szkoleniami czy też umiejętnościami.

Sytuacje, w których pracownicy ochrony muszą stosować środki przymusu bezpośredniego lub broń palną są rzadkością. Nie podlega jednak żadnej wątpliwości, iż pracownicy ochrony zajmujący się przewożeniem gotówki lub przedmiotów dużej wartości muszą być dobrze uzbrojeni. Nie chodzi tu tylko o budzenie odpowiedniego respektu, lecz przede wszystkim zapewnienie skutecznego narzędzia do odparcia ewentualnego napadu. W skali roku dochodzi do kilku-kilkunastu napadów na konwoje, w większości są one nieskuteczne. Nie znaczy to jednak, iż można sobie odpuścić kwestie bezpieczeństwa i porządnego uzbrojenia. To właśnie niezawodna i celna broń może decydować nie tylko o zabezpieczeniu powierzonego mienia, lecz także życiu pracowników ochrony jak i osób postronnych, które mogą stać się przypadkowymi ofiarami napadu. Broń musi być niezawodna i na tym polu nie uznaje się kompromisów. Sporo firm decyduje się na broń renomowanych producentów, takich jak Beretta. Marka ta jest doskonale znana, nie tylko z produkcji broni krótkiej (w tym słynna Beretta 92F), lecz również broni długiej. Uzbrojenie marki Beretta jest dosyć popularne, użytkownicy polubili produkty tej marki za niezawodność i wysoką jakość wykonania. Dobrze użytkowana i konserwowana broń może przez lata wiernie służyć, co może stanowić żyć albo nie żyć w sytuacji podbramkowej. Osoby, które musiały używać broni marki Beretta w sytuacji dynamicznej doskonale wiedzą, iż broń jest celna, więc skuteczność jej użycia zależy tylko od umiejętności i doświadczenia użytkownika.

W „konwojówkach” wykorzystuje się zwyczajowo broń krótką oraz pistolety maszynowe, rzadziej spotkać możemy karabiny. Taka konfiguracja sprawia, iż wyposażenie i uzbrojenie konwojenta nie stanowi dla niego za dużego obciążenia i nie prowadzi do ograniczenia jego ruchów. Karabiny wykorzystuje się w szczególnych okolicznościach, jednakże wówczas liczba konwojentów jest zwyczajowo zwiększona.  Coraz częściej spotkać można na wyposażeniu ochroniarzy paralizatory elektryczne nowej generacji, które doskonale sprawdzają się przy obezwładnieniu napastnika, nie czyniąc mu większych szkód, co stanowi świetną alternatywę dla broni palnej, gdy użycie innych środków ze względu na okoliczności nie jest możliwe. Pocieszające jest to, że firmy zdają sobie sprawę, jak ważne jest bezpieczeństwo konwojentów i coraz rzadziej możemy spotkać ochroniarzy uzbrojonych w broń krótką stosowaną lata temu w wojsku lub policji (mowa tu o P-64 lub P83).