5 sierpnia 2022

Inicjatywa Biznesowa

Wejdź w świat biznesu

Bezpieczny wynajem mieszkania

Otrzymujemy w spadku mieszkanie po dziadkach. Posiadamy własne mieszkanie, jednakże mieszkania dziadkowego nie chcemy sprzedawać, głównie ze względu na sentyment, jak również chęć zachowania mieszkania dla naszych dzieci. Wydaje się nam, że wynajem mieszkania będzie najrozsądniejszym rozwiązaniem. Czy jednak jest to takie rozwiązanie bezproblemowe?

Zarówno w wielu telewizyjnych programach interwencyjnych oraz w wielu serwisach internetowych możemy znaleźć informację o tym, iż właściciele mieszkania nie mogą pozbyć się nieuczciwych najemców, którzy od długiego czasu nie płacą umówionej kwoty, demolują mieszkanie, zakłócają spokój i niczym się nie przejmują. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest ustawa o prawach lokatora, która niestety w większości przypadków właścicieli mieszkania stawia na przegranej pozycji. Oczywiście przed wieloma kwestiami może nas obronić przygotowana przez specjalistów umowa najmu mieszkania, określająca wiele kwestii umownych, jak najlepiej zabezpieczających prawa właścicieli.

W dzisiejszych czasach najlepszym zabezpieczeniem jest umowa najmu okazjonalnego, wraz z notarialnym potwierdzeniem, iż osoby w razie eksmisji będą miały się gdzie podziać. To osoby, które je przyjmą muszą takie oświadczenie notarialnie podpisać. Oczywiście nie w pełni to zabezpiecza prawa właścicieli, ale dosyć sporo może ułatwić podczas dochodzenia swoich praw.

Przez ostatnie lata nie pojawia się żadne światełko w tunelu, który tak samo będzie chroniło prawo własności, zagwarantowane konstytucją, jak ma to miejsce w przypadku praw lokatorów. Swego czasu głośno było o przypadku właścicieli, którzy nie mogą odzyskać swojego mieszkania przez 14 lat (!!!), pomijając fakt, iż najemcy są w posiadaniu dużego domu.  Równie głośny był przypadek emerytowanej nauczycielki, która wraz z niepracującym, pełnoletnim synem nie chcą opuścić wynajmowanego lokalu, mimo nieopłacenia od kilku lat i wieloletniego procesu o eksmisję, torpedowanego przez najemców.  Jak więc wynajmować mieszkanie, mając świadomość o takich przypadkach? Samodzielne konstruowanie umowy, nie posiadając prawniczej wiedzy, lub co gorsza – korzystanie z gotowych wzorów z internetu może być źródłem wielu problemów. Są oczywiście rozwiązania, które pozwalają minimalizować to ryzyko. Solidna umowa i sprawdzenie najemcy to tylko część z nich.